Edirne 2 kültür varlığı ile UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

HEDİYELİK EŞYA

Meyve Sabunu

Tarihte, Edirne’nin en önemli mesleklerinden biri de sabunculuktu. Halkın büyük bir bölümünün geçim kaynağı olan bu meslek Sabuni mahallesine de adını vermişti. Tarihi sabunculuk, eski önemini yitirse de günümüzde hediyelik eşya sektörünün en gözde ürünleri arasında yer almaktadır. Kokulu sabun üretiminin tek merkezi olan Edirne’de, hediyelik eşya mağazalarının vitrinlerini meyve şeklinde, rengârenk sabunlar süsler. Misk, amber ve gül esansları katılarak elma, armut, şeftali, üzüm, kavun gibi çeşitli meyvelerin şekilleri verilen kokulu sabunlar giderek Edirne’ye özgü bir el sanatına dönüşmüştür. Temizliğin simgesi olan sabun, Edirne’de farklı bir kültürel kimliğe bürünürken, meyve biçimli kokulu sabunlar çok tutulmakta ve çeyiz sandıklarının gözde süs eşyaları arasında yer almaktadır.

Aynalı Süpürge

Kentin geçmişinde Bostancıpazarı ve Tahtakale semtlerinde çok sayıda süpürge atölyesi vardı. Edirne ekonomisinde önemli bir yer tutan süpürge üreticileri, daha çok ‘süpürgeciler hanı’ denilen iş merkezlerinde toplanırdı. Teknolojiye yenik düşen süpürge zanaatkârlarından günümüz kalan ‘aynalı süpürge’, geleneksel el sanatını bugün bir hediyelik eşya ürünü olarak yaşatıyor. Üzeri renkli pullarla süslenen süpürgeye bir de ayna takılır. Ayna, güzelliği ve temizliği ifade eder. Bu inanışla, Trakya’da gelinlik çağına gelen genç kızların çeyiz sandığına konuyordu. Tarihi önemini yitiren geleneksel ev eşyası süpürge, bugün aynalı süpürge olarak, turistik eşya mağazalarında en çok ilgi gören hediyelik eşyalardan biridir.

Edirne Mihran Hanım Konağı Özel Konaklama Tesisi  |  Dilaverbey Mah. Gazipaşa Caddesi No. 30 Kaleiçi Edirne  |  Tel: 0284-225 64 09