Edirne 2 kültür varlığı ile UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

YÖRESEL YİYECEKLER

Edirne Peyniri

Hayvancılığın yaygın olduğu Edirne’de, en temel gıda ürünlerinden biri peynirdir. Edirne peyniri uzun yıllardan beri marka olayı başarmış en önemli gıda ürünlerinden biridir. Türk Patent Enstitüsü tarafından Coğrafi İşaret Marka Tescil Belgesi’ne sahip Edirne beyaz peyniri, uzun yıllardır kendine özgü lezzetiyle, damak tadına düşkün olanların aradığı bir üründür. Diğer yörelerde elde edilen peynirlerden renk, koku ve tat bakımından farklı özellikler taşır. Edirne beyaz peyniri, Meriç, Tunca ve Ergene akarsularının yarattığı, iklim, bitki örtüsü ve otlaklarda otlayan inek, koyun ve keçi sütünden elde edilir. Tadı, kokusu ve asit oranı kendine özgü olan süt her zaman taze olarak kullanılır. Edirne beyaz peynirinin tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız türleri bulunur.

Ciğer Tava

Edirne’nin en tanınmış lezzetlerinden biri de tava ciğeridir. Edirne’ye turist olarak gelenlerin yemeden dönmediği tava ciğeri, yoğun rağbet gördüğünden, kentteki tava ciğeri yapan esnafın sayısı da hızlı bir artış gözlenmektedir. Yaprak ciğeri olarak da bilinen Edirne tava ciğerinin lezzeti, bölgenin zengin florasından kaynaklanır. Doğal ortamda beslenen bir yaşındaki dananın karaciğerinden yapılan tava ciğerinin üretiminde ustalık da çok önemlidir. Malzeme seçimi, hazırlanışı, pişirilişi ve servisi maharet gerektirir. Pişirme sırasında yine yöreye ait buğday unu ile ayçiçeği yağı; servisindeyse Edirne mahsulü, doğal yoldan kurutulmuş yeşil ve kırmızıbiber kullanılır.

Edirne Köftesi

Rumeli damak zevkinin yarattığı lezzetlerden biri de  Edirne köftesidir. Yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği yöresel ürünlerden biri olan Edirne köftesinin lezzeti, erkek dana etinden ve hazırlanmasındaki ustalıktan gelir. Kekik, karabiber ve kimyonla birlikte çektirilen et, 12 saat dinlendirilir ve ince kıyılan soğanla birlikte yoğrulur. Kendine özgü yuvarlak şekli, yumuşaklığı ve lezzeti olan Edirne köftesi, soğan, domates ve yeşilbiberle birlikte ve en önemlisi kırmızıbiberden yapılan salça sosuyla birlikte servis edilir.

Badem Ezmesi

Tarihi kaynaklar, geçmişte Edirne’de çok sayıda badem bahçelerinin varlığından ve bunların kentte kattığı doğal güzelliklerden söz eder. Kentte bugün Bademlik adında bir mahalle bile vardır. Geçmişin badem bahçelerinden Osmanlı sarayına uzanan badem ezmesi, bugün de Edirne de çok meşhur bir damak tadıdır. Edirne ekonomisinde ve sosyal hayatında önemli bir yere sahip olan badem ezmesi, turistlerin en çok ilgi gösterdiği hediyelik ürünler arasında bulunur. Haşlanan bademler, kurutulduktan sonra öğütülür ve şekerle birlikte kaynatılarak yapılır.

Edirne Mihran Hanım Konağı Özel Konaklama Tesisi  |  Dilaverbey Mah. Gazipaşa Caddesi No. 30 Kaleiçi Edirne  |  Tel: 0284-225 64 09